כוורת בפארק

את דה הייבז נדמה שהכרתי מאז ומעולם.

הם תמיד היו הרכב שמאוד אהבתי לשמוע בתור נערה (בגילי המתקדם כל כך אני ממש מרשה לעצמי לקרוא לעצמי נערה) , אבל לא בהכרח הקשבתי להם. איזה רעש רקע שכיף לשמוע כשמנקים או עושים איזה משהו פעילותי כזה בבית. משהו שכיף להפסיק לרגע את הכל ולנער את הראש לפי הקצב שלו.

ואז הגיע רוק אים פארק, והם היו ברשימה. כמובן, כחלק מהיותי נרקומנית מוזיקה כבדה, בחודש שלפני התמקדתי בעיקר בלשמוע את כל ההרכבים המעולים שאני הולכת לראות, מוכרים, זרים, חדשים, ישנים, וגם כמה פרה-היסטורים שלא ברור איך הם חיים עדיין. ואז גם קרה, שהקשבתי לדה הייבז בפעם הראשונה.

דה הייבז הוקמו ב93' בהיותם תיכוניסטים שובבים ומשולחי רסן בעיירה קטנה בשם פאגרסטה, שבדיה. האמת היא, שהחברים היו קיימים כהרכב עוד מ89' בצורה לא רשמית ובשם אחר, לכן החלק הזה לא כל כך נזכר בביוגרפיה הרשמית שלהם. חברי ההרכב הם: ניקולאס ארסון על הגיטרה, ויג'ילנטה קרלסטרואם על הגיטרה השניה, דוקטור מאט דיסטרקשן על הבאס, כריס דיינג'רוס על התופים, ופלה 'המיילל' אלמקוויסט בתפקיד הסולן הכה כריזמטי ואנרגטי. השמות בהם מתהדרים חברי ההרכב, יכולים מראש כבר להעיד לאן אתם מכניסים את עצמכם עוד בלי לשמוע את המוזיקה.

בואו נתחיל מרנדי פיצסימונס. חברי ההרכב טוענים שהוא האדם שגילה, הקים, ומנהל את ההרכב, וכותב את השירים, הוא בעצם האדם שמאחורי ההרכב, חבר הכבוד השישי שאינו נראה בציבור לעולם. בכל האלבומים של הלהקה, הקרדיט לכתיבת השירים שמור לו, אבל בתאכלס אין תיעוד לקיומו של האדם. הלהקה מסבירים את זה בכך שהוא אדם פרטי ונשמר מאוד לעצמו, אבל לפי התאוריות והשמועות רנדי פיצסימונס הוא שם העט של גיטריסט ההרכב ניקולאס ארסון, והוא בעצם האדם שהקים וכותב ללהקה. עכשיו קצת מידע שימושי: ב96' יצא EP הבכורה של דה הייבז 'Oh Lord! When? How?', שנה אחר כך יצא בלייבל פאנק שבדי אלבום הבכורה Barely Legal בעקבותיו הם יצאו לסיבוב מוצלח בשוודיה וגרמניה ועשו שמות כמו מטורפים בכל מקום שרק אפשר, אחר כך יצא האי.פי  A.K.A I-D-I-O-T  והם המשיכו להופיע בכל מקום שרק יכלו. ב2000 סוף סוף יצא בוורנר (שהתלהבו מהם קשות) Veni Vidi Vicious, אלבומם השני שפירק לעולם את הצורה עם Main Offender (איתו פתחנו) ועם Hate To Say I Told You So.

אז קרתה הפריצה מחוץ לשוודיה-גרמניה ודה הייבז הפך לשם לגיטימי בסצינת הפאנק-רוק העולמית. אלן מק'גי מפופטונז ראה את הקליפ בטלויזיה הגרמנית והחליט שהוא חייב להחתים אותם אצלו, ב2001 הם הוציאו אוסף של הלהיטים עד כה בשם Your New Favourite band שיועד ליצור את הפריצה הגדולה אל אירופה וארה"ב. זה הצליח. מאוד. הם מוקמו לצד הרכבים כמו הסטרוקס והווייט סטרייפס, יוניברסל החתימה אותם ובאופן כללי, אנגליה הכתירה אותם כדבר החם הבא – ככה זה כשאתה עושה רוק בריטי ואתה בכלל לא מבריטניה, יש בזה גאווה לאומית מנוכסת שכזאת. אחרי סיבוב הופעות מאסיבי בארה"ב ואירופה בעקבות אוסף הלהיטים שלהם, הלהקה חזרה לפאגרסטה להקליט את אלבומם השלישי. Tyrannosaurus Hives יצא ב2004 באירופה וארה"ב כשהסינגל Walk Idiot Walk הגיע למקום ה13 במצעדי הסינגלים בבריטניה. פארל וויליאמס (ההורס) יצר איתם קשר וביקש לעבוד איתם באלבומם הבא, ודה הייבז קפצו על ההזדמנות כמו כלב חרמן על בובה פרוותית ובצדק. אחרי עבודה מאומצת, ב2007 יצא The Black And White Album, אלבומם המצליח ביותר עד היום, שאולי עודן קצת בגראז' רוק שלו והפך מהוקצע יותר, אבל אין ספק שזה ה-אלבום שביסס את מעמדם בסצינת הפאנק-גראז'-רוק-משהו-שכיף-להעיף-את-הראש-איתו-לכל-הכיוונים העולמית.  הסינגל הראשון (וגם הטרק שפותח את האלבום) שימש בפסקולם של סרטים ופרסומות והפך ללהיט שיצא מגדר שליטה כנראה בגלל הסיבה שזה פשוט קטע שכמו השם שלו, מפוצץ את המוח. יש כזה דבר טוב מדי?

השנה גם יצא אי.פי נוסף בשם Tarred & Feathered.

יש שאומרים שעם התפתחותם והכרתם המוזיקלית הם איבדו את המרדנות וכוח הביקורת שלהם, בטענה שהם הפכו להיות חלק מהמכונה שהם מתנגדים לה כל כך. דה הייבז תמיד כתבו על האידיאל החברתי שדוחה כל כך בעיניהם, הממסד החינוכי הלוקה ותרבות הצריכה המסנוורת, ועם האלבומים הבאים לא נעלמה המרדנות והביקורת שבמוזיקה שלהם, אם כי הם התפרסמו יותר, התמקצעו, ואיבדו קצת מחן הנעורים שהיה להם בתור תיכוניסטים מתוסכלים. עכשיו כשהם לועגים לאנשים המטופחים והמעונבים, קצת יותר קשה להאמין להם, אם זה בגלל הפרסום הרב והמכירות, אם זה בגלל שהרבה מאוד שירים שלהם שימשו כפסי קול לפרסומות בעולם הקפיטליסטי שהם נחרצים כלפיו, ויכול להיות שזה גם בגלל הלוק המהודק שלהם- חליפות שחור לבן נצחיות ומראה מצוחצח למשעי. אבל יחד עם זאת, יש משהו מלא בהומור עצמי באיך שהם מתייחסים לפרסום שלהם. המראה החליפתי מנופח החשיבות העצמית, והתסרוקת התואמת.

יותר משדה הייבז נכנסים בממסד על תחלואותיו, הם לועגים לו במן הסתכלות משועשעת לכך שגם הם נולדו בתוך המערכת הזאת. גם הם גדלו בעיירה תעשייתית שכוחת אל וניסו לפרוץ ולקבל הכרה בכל מקום שרק יכלו, גם הם שאפו לחלום הפרסום הגדול, גם הם רצו שישמעו אותם. אז כן, הם שמרו על התדמית הבועטת, אבל הבינו מהר מאוד שכדי להגיע ליותר קהל, צריך גם להיות נגישים יותר, ויכול להיות שמשם באו הגימיקים האופנתיים והעידון המוזיקלי. ועדיין, הם שומרים על הגיחוך התמידי, גם כלפי עצמם.

להיות בהופעה של דה הייבז זה משהו שכדאי לעשות פעם בחיים. ראוי לציין כנקודת מוצא, שפלה סולן ההרכב הוא דיווה כריזמטית שלא סופר בכלל את רופוס ויינוורייט ושדנה אינטרנשיונל הייתה משתכנזת לידה רק מלחלוק את אותו קילומטר רבוע. שאלת מיניותו לא מעניינת יותר משאלת היכולת שלו לסחוף את ההמונים בגינוניו הבלתי נגמרים ובקריאות היה! הג'ק ווייטיות שלו, שבלי להגזים, לא משאירים אף אדם בסביבת החמישה רחובות הקרובים אדיש למראה מפלצת הבידור מפוצצת הביטחון עצמי הזאת שלא מפסיקה לזוז מולו. הבנאדם אשכרה מדביק אותך באנרגיות שלו, וגם אני חשתי במהלך ההופעה רצון עז לקפוץ איזה שלושה מטר גובה ממערכת התופים שעל הבמה. הוא מצליח להנהיג את הלהקה בכריזמטיות משתפכת תוך כדי תקשורת מדהימה עם הקהל ויציאות משעשעות ותאטרליות בין השירים. לא סתם אומרים שהם אחת מלהקות ההופעות הטובות בעולם, הם יודעים לדפוק שואו ולהעיף את ההמונים איתם. פלה המיילל עשה לי את זה לגמרי ואין ספק שכמה עשרות אלפי אנשים הרגישו כמוני באותו רגע.

פלה מקפיץ את הקהל המנומנם של ג'ימי קימל עם אחד הלהיטים הממכרים ביותר שיצאו תחת ידיהם:

אולי הם לא בדיוק כוס התה שלכם, ואולי עפתם מהם קשות, אבל משהו אחד שאפשר בהחלט להגיד על דה הייבז, הם עושים מוזיקה שכיף לשמוע. בזה אין ספק.

הספייס של הלהקה, האתר.

שיהיה סופ"ש רטוב.

עלמא.

2 תגובות ל-“כוורת בפארק

  1. ראיתי אותם לפני כחודש ואני חייב לציין שהתיאור שלך מדוייק. מדליק

  2. אוח, הם מעולים וכל מילה שלך פוגעת בול.
    אבל הריפיוזד לוקחים במכות.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s